Слон-трава

  • Атанасов В.М.

Скоро нафту та вугілля може замінити гігантська трава.

"Не виключено, що в найближче десятиліття поля в Європі та Північній Америці будуть засіяні бамбукоподібною слоновою травою, яка як паливо може в майбутньому стати заміною вугілля та нафти. Агротехнічні випробування показали, що слонова трава добре росте на більшості орних земель, не потребує добрив, не страждає від шкідників та хвороб. Використовуючи існуючі технології, її неважко переробляти на паливо для електростанцій", - пише сьогодні впливова лондонська газета ділових кіл "The Times".

"Випробування слонячої трави Miscanthus giganteus в американському штаті Іллінойс показали: якщо засіяти цими рослинами лише 10% орних земель штату, можна отримати достатню кількість палива для того, щоб забезпечити половину потреби штату в електроенергії, включаючи місто Чикаго. На одному гектарі можна виростити 60 тонн цієї рослини", - йдеться у статті.

Джон Кліфтон-Браун, спеціаліст Європейського інституту з дослідження сіножатей та навколишнього середовища, вважає, що якщо вирощувати слонову траву на 10% орних земель, то це дозволить отримати паливо для вироблення 9% електроенергії в Європі. Професор Стів Лонг з університету штату Іллінойс каже, що слонова трава – родичка цукрової тростини – показала "вражаючі" результати під час агротехнічних випробувань у Сполучених Штатах. На думку професора, слонова трава може задовольнити потреби в електриці у значному обсязі", - йдеться у статті.

"Міскантус - багаторічна рослина, що досягає у висоту чотирьох і більше метрів.

   

Слонова трава може виявитися вигідною для фермерів, оскільки з одного гектара можна отримати якісне паливо, що замінює 5,7 т нафти. Деякі електростанції в Англії вже пристосовані під використання біомаси як паливо. Професор Майк Джоунс із Дубліна каже, що слонову траву можна вирощувати у Великій Британії та Ірландії, де залишаються незасіяними великі площі орних земель, і тому немає перешкод для того, щоб протягом найближчих десяти років віддати їх під міскантус”, - пише газета.

Міскант або міскантус – бамбукоподібна трава – вже кілька років вирощується в Європі та Північній Америці. Вона морозо-і посухостійка. Міскантус удобрює сам себе за рахунок листя, яке опадає взимку, і починаючи з другого року він не вимагає жодних додаткових добрив.

Харківські аграрії вперше в Україні почали сіяти слонячу траву – альтернативу нафті. Після нескладної обробки стебла цієї рослини, наприклад, можна використовувати замість вугілля або мазуту на електростанціях. Українські аграрії чекають від слонячої трави великих урожаїв, а згодом, кажуть вчені, рослина навіть зможе забезпечити енергетичну незалежність держави..

Складно повірити, але звичайний корінець вже за три роки стає рослиною заввишки майже чотири метри. Поки що росте – поглинає вуглекислий газ, потім – активно віддає енергію під час горіння. Гігантська трава набагато дешевша за нафту, щоправда, в ефективності чорному золоту теж поступається.

Як каже Гюнтер Геблер, інженер сільського господарства з Німеччини: «За моїми оцінками, серед усіх джерел сировини для біоенергетики в Європі міскантус вже скоро займатиме до десяти відсотків».

Гюнтер спеціально приїхав із Німеччини, щоб допомогти засіяти перші грядки харківським аграріям.

   

Експериментальне поле невелике – десять гектарів. Але вже за два-три роки тут планують зібрати до двохсот тонн біологічного палива..

Потім його перероблять на спеціальні паливні гранули, які вже можна використовувати замість традиційного палива на будь-якому енергоємному підприємстві як в Україні, так і за кордоном..

У тому, що заморська трава приживеться на українській землі, місцеві аграрії не сумніваються: міскантус росте навіть на недоглянутому ґрунті і майже не потребує нагляду..

Як кажуть українські агрономи: «Необхідно лише зробити їй первісну прополку, щоб далі зростала сама. Взимку листя опадає, і виходить, вона сама себе удобрює».

Ще одна властивість чудо-рослини: із засіяного лише один раз поля можна збирати врожаї кожні три роки – протягом трьох десятиліть. При цьому слонова трава, на відміну, наприклад, від ріпаку, не виснажує землю, а поглинаючи вуглекислий газ, зупиняє, як запевняють вчені, глобальне потепління.

Коментарі

Написати коментар