Ріпак і ріпакова олія

  • Атанасов В.М.

Ріпак – відома олійна та кормова культура сімейства хрестоцвітих.

Рослину обробляють з давніх-давен - в культурі Ріпак відомий ще за 4 тисячоліття до нашої ери.

Батьківщиною ріпаку одні дослідники вважають Європу (Швеція, Нідерланди, Великобританія), інші – Середземномор'я. Цілком можливо, що із Середземномор'я культура ріпаку поширилася до Індії, де ріпак вирощують із давніх часів. Швидше за все, в Індію рослину завезено англійськими та голландськими колонізаторами.

Ріпак був серед перших рослин, окультурених людиною. Посилання на його використання або використання близьких рослинних родичів є в ранніх рукописах європейської та азіатської цивілізацій. Є, наприклад, думка, що ріпак вирощувався ще 4 тис. років тому в Індії.

Стародавні цивілізації в Азії та вздовж Середземномор'я використовували ріпакову олію для освітлення, бо вона давала бездимне полум'я.

Проблеми точного встановлення часу введення ріпаку у культуру у тому, що терміном «ріпак» можна назвати різні види сімейства капустяних – ріпак, сурепица, гірчиця. В останні роки з'явився новий термін – «канола», – ріпак, покращений канадськими селекціонерами.

В Європі ріпак став відомий у XIII столітті, а обробляти його почали наприкінці XVII століття, спочатку у Бельгії та Голландії, потім – у Німеччині, Швеції, Швейцарії, Польщі, Росії. Наприклад, у Швеції історія культивування ріпаку простежується до часів Ліннея, тобто до середини XVIII ст. Цей великий учений ще 1749 р. відзначив невеликий масштаб вирощування та переробки насіння ріпаку та виступав за розширення посівів ріпаку. У ті часи ріпакова олія використовувалася як у харчуванні, так і для освітлення житла. Проте промислове використання ріпаку було досить обмеженим до розвитку парової енергії, коли було виявлено, що рапсова олія краща, ніж будь-який інший мастильний матеріал, прилипає до металевих поверхонь, що контактують з водою та парою..

Точний час появи ріпаку в росії не встановлено, проте відомо, що в 1830 р. вперше насіння ріпаку було відправлено з росії за кордон. У 1877 р. була видана монографія М. Мельникова «Маслоекстракційне виробництво», в якій перераховувалися маслоекстракційні заводи росії. Заводи ці переробляли, зокрема, насіння ріпаку і виробляли олію, яка використовується (у чистому вигляді або частіше в суміші з мінеральною олією) для змащення, як лампадне масло і для подібних цілей.

На початку XX ст. посівна площа під ріпаком біля СРСР досягала 300 тис. га, країна експортувала 175 тис. тонн насіння ріпаку. Потім був спад у вирощуванні ріпаку, а наприкінці XX ст. знову звернулися до цієї культури.

Властивості сучасних сортів ріпаку дозволяють культивувати їх у зонах з різним кліматом, зокрема і північних районах Росії. Ріпак на насіння вирощують в Уральському, Західно-Сибірському, Центральному, Східно-Сибірському, Волго-Вятському, Поволзькому та інших економічних районах Росії.

Поліпшення якості ріпакової олії викликало у всьому світі різке збільшення попиту на нього. Обсяг виробництва ріпакової олії був вищим за обсяг виробництва соняшникової вже в 1985 р. і за 30 років збільшився більш ніж у 8 разів, досягнувши в 1999 р. 12,7 млн т. Ріпакова олія за обсягами виробництва стала третьою у світі після пальмової та соєвої. Майже чверть виробництва припадає на Китай, У світовій торгівлі ріпакова олія, включаючи гірчичну, за обсягом імпорту та експорту стоїть на четвертому місці після пальмової, соєвої та соняшникової..

Нині у багатьох країнах ріпак обробляється, передусім, як олійна культура. Канольна олія широко споживається в їжу в багатьох країнах світу для смаження, салатів, маргарину і т.п. За смаковими якостями воно прирівнюється до оливкової, має попит і вважається одним з кращих рослинних олій. Воно довго зберігає прозорість, не набуває неприємного запаху під впливом повітря, як соєве. У США канольна олія з 1985 р. має офіційний статус безпеки для споживання її людиною.

У насінні ріпаку міститься 35-50% жиру, 18 – 31% добре збалансованого за амінокислотами білка, 5 – 7% клітковини. За вмістом жиру та сумою жиру та білка ріпак перевершує сою, не поступається соняшнику та гірчиці..

Водночас через значну насиченість світового ринку харчовими жирами зростає попит на нехарчове використання ріпаку в майбутньому. Останнім часом велика увага приділяється проблемам виробництва рідкого палива з рослинних джерел, зокрема для північних районів може бути використана ріпакова олія. З посиленням норм на токсичність вихлопних газів автомобілів біопаливо з ріпакової олії може стати одним із варіантів вирішення цієї проблеми.

Ріпак знаходить також застосування як кормової культури - використовується на зелену масу, сінаж і трав'яне борошно в чистому вигляді та в суміші з іншими рослинами. Крім того, ріпак - хороша пасовищна культура для свиней та овець, оскільки він швидко росте і багатий на білок, до складу якого входить сірка. Випас овець на посівах ріпаку знижує їхню захворюваність і збільшує вихід вовни та м'яса. Ріпак – зелене добриво та відмінний медонос – з 1 га посівів ріпаку бджоли збирають до 90 кг меду.

Після переробки насіння на олію ріпак дає досить повноцінні за кількістю та якістю білка макухи та шроти. Його білок, як і білок сої, близький до білка яєць, молока і коров'ячого масла. Макуха, очищена від насіннєвої оболонки, яка знижує його перетравлюваність, наближається за своєю якістю до макухи сої.

До середини ХІХ ст. ріпак разом з іншими олійними рослинами (суріпка та гірчиця) був досить поширеною культурою на території Європи. Площа під ним лише у Німеччині становила до 300 000 га. Саме ріпакова олія стала затребуваною як технічна, поки не навчилися отримувати технічну олію з нафти.

З Німеччини ріпак, мабуть, через Польщу та Західну Україну, де він і зараз широко культивується, потрапив до Росії під назвою «ріпне насіння». Вже 1870 р. посіви ріпаку у Росії досягли 28 тис. га, а протягом останніх 30 років площі ріпаку становлять 387 000 га.

У Росії ріпак почали обробляти на початку XIX ст., головним чином у Пензенській та Нижегородській губерніях. Падіння цін на хліб та підвищений попит на технічні олії стимулювали швидкий розвиток у Росії культури ріпаку, насамперед для експорту.

Наприкінці XX ст. разом із пом'якшенням хлібної кризи та підвищенням попиту світового ринку на російське зерно, в основному на пшеницю, почали скорочуватися посіви ріпаку і в росії. Разом з тим, ріпак ще деякий час утримувався в Україні, займаючи площу до 40 000 га і залишаючись основною олійною культурою. У ті часи соняшник займав в Україні лише 10 000 га.

У 30-ті роки. ріпак отримав відносно стала вельми поширеною у Великобританії, навіть Нової Зеландії, трохи пізніше – у низці країн Заходу та Сходу, передусім у Китаї. Макуха ріпаку використовували на корм худобі, а зелену масу використовують для приготування силосу.

Відведення під ріпак рекордних площ та винятково високі врожаї дозволили довести світове виробництво насіння ріпаку у 1999 р. до 42,5 млн т. Особливо високі збори ріпаку у Китаї, Індії, Канаді та країнах ЄС – Франції, Данії, Великобританії. Провідні світові виробники ріпаку сьогодні – Китай, Канада та Індія. Ці три країни виробляють 57% світового врожаю. У Східній Європі найбільші врожаї ріпаку збирають у Польщі та Чехії (по 1,1 млн т).

Головними регіонами світу з вирощування ріпаку є: Азія – 46,8% світового виробництва, Європа – 30,3, Північна Америка – 19,2%.

У країнах СНД вирощують лише 0,18 млн т на рік, у тому числі в росії – 0,11, в Україні – 0,02 та в Білорусії – 0,02 млн т. У Росії площі під ріпаком неухильно скорочуються. Відсутні раціональні технології вирощування культури, немає ефективних пестицидів та матеріально-технічної бази для переробки насіння.

Залежно від конкретних природних умов окремих країн та регіонів вирощують ярий (однолітній) або озимий (дворічний) ріпак. Озимий ріпак дуже вимогливий до клімату, морозостійкість його невелика. Ще більша небезпека становить для цього ріпаку посуха або надлишок тепла в зимові місяці. Ярий ріпак (кольза) менш вимогливий до кліматичних умов, але в порівнянні з озимим менш врожайний і поступається йому в олійності.

У континентальному кліматі Східної Європи вирощування озимого ріпаку є ризикованою справою. У більшості регіонів Росії, Білорусії, України та інших країн СНД доцільніше вирощувати ярий ріпак.

Поліпшення якості рапсової олії викликало в усьому світі різке збільшення попиту на нього. У світовій торгівлі ріпакова олія, включаючи гірчичну, за обсягом імпорту та експорту стоїть на четвертому місці після пальмової, соєвої та соняшникової.

Нині у багатьох країнах ріпак обробляється, передусім, як олійна культура. Канольна олія широко використовується в їжу в багатьох країнах світу.

До складу ріпаку входить велика кількість ненасичених жирних кислот, які відіграють велику роль у регулюванні жирового обміну, знижуючи рівень холестерину, можливість тромбоутворення та інших захворювань, у тому числі пухлинних. У жирах тваринного походження вони не зустрічаються або присутні у незначній кількості. Крім того, є дані, що ріпакова олія містить речовини, що мають стійкість до опромінення. Загалом за сумою незамінних амінокислот ріпак не поступається сої, соняшнику та гірчиці..

Ріпакова олія з високим вмістом ерукової кислоти з успіхом використовується в багатьох галузях промисловості - в металургії, наприклад, воно застосовується для загартування сталі.

Ріпакова олія стійка до низької температури і використовується як мастило в реактивних двигунах.

Маючи здатність при температурі 160 – 250°С приєднувати сірку і утворювати каучукоподібну масу, відому під назвою «фактис», ріпакова олія також використовується як сировина для виробництва еластичних матеріалів. Солома ріпаку та стулки стручків придатні для виробництва фурфуролу та целюлози. Крім того, ріпакова олія застосовують у лакофарбовій, косметичній, миловарній, поліграфічній, шкіряній, хімічній та текстильній промисловості.

Коментарі

Написати коментар